Duyuru İçin Tıklayınız

KURSLAR / 3 Nisan 2013

  • AKCİĞER NAKLİ ÇALIŞMA GRUBU
    KURS: AKCİĞER NAKLİNDE POSTOPERATİF ERKEN DÖNEM:İZLEM VE KOMPLİKASYONLAR

    AKCİĞER NAKLİ ÇALIŞMA GRUBU
    KURS: AKCİĞER NAKLİNDE
    POSTOPERATİF ERKEN DÖNEM:İZLEM VE KOMPLİKASYONLAR 
    Oturum Başkanı: Adalet Demir, Gül Dabak
    08:00-08:15 Gene Açılış Konuşması Gül Dabak
    08:15-09:00 Yoğun Bakımda Monitorizasyon ve Hasta Bakımı Nilgün Ulukol 
    09:00-09:45 Akciğer Naklinde Mekanik Ventilasyon Uygulamaları Emel Eryüksel
    09:45-10:30 Primer Graft Disfonksiyonu: Tanım,Ayırıcı Tanı ve Tedavi Stephan Clark
    10:30-10:45 KAHVE ARASI
    10:45-11:30 İnfeksiyon Profilaksisi ve İnfeksiyöz Komplikasyonlar Derya Cenger
    11:30-12:15 Akciğer Naklinde İmmunsupresif Tedavi Protokolleri Gül Dabak
    12:15-12:45 Tartışma  
    12:45-13:30 ÖĞLE YEMEĞİ
    13:30-14:30 Cerrahi Komplikasyonlar İlhan İnci
    14:30-15:30 KAHVE ARASI
    15:30-16:30 Olgu Örnekleri Alper Toker
    İlhan İnci
    Erdal Taşçı
    Nur Dilek Bakan
  • DENEYSEL ARAŞTIRMALAR ÇALIŞMA GRUBU
    KURS: ARAŞTIRMA PROJESİ YAZMA VE TEMEL İSTATİSTİK BİLGİSİ

    DENEYSEL ARAŞTIRMALAR ÇALIŞMA GRUBU
    KURS: ARAŞTIRMA PROJESİ YAZMA VE TEMEL İSTATİSTİK BİLGİSİ

    Oturum Başkanı: Hasan Bayram, Müjdat Balkan
    08:30-09:00 Araştırma Sorusu ve Hipotez Oluşturma Öner Dikensoy
    09:00-09:30 Çalışma Dizaynları ve Kullanım Alanları Özge Yılmaz
    09:30-10:00 Örnek Seçimi: Çalışmaya Alınma ve Dışlanma Kriterleri Ayşe Bilge Öztürk
    10:00-10:30 KAHVE ARASI
    10:30-11:00 Değişkenler ve Ölçümler: Tanımlama Canan Karaman
    11:00-11:30 Örnek Büyüklüğü Hesaplanması Ahmet Demir
    11:30-12:00 İstatistiksel Yöntemler: Temel İstatistik Seval Kul
    12:00-12:30 İstatistik Sonuçlarının Yorumu: p Değeri ve Güven Aralığı Nedir? Seval Kul
    12:30-13:00 Projenin Limitasyonları ve Öneminin Belirlenmesi Figen Deveci
    13:00-14:00 ÖĞLE YEMEĞİ
    14:00-15:00 PRATİK
    15:00-15:30 KAHVE ARASI
    15:30-16:30 PRATİK
    16:30-17:00 Sunumlar
  • TANI YÖNTEMLERİ ÇALIŞMA GRUBU
    KURS:
    GİRİŞİMSEL PULMONOLOJİ

    TANI YÖNTEMLERİ ÇALIŞMA GRUBU
    KURS: GİRİŞİMSEL PULMONOLOJİ

    Oturum Başkanı: Muzaffer Metintaş, Erdoğan Çetinkaya
    08:30-09:30 Transbronşiyal İğne Aspirasyonu Ömer Özbudak
    09:30-10:30 Endobronşiyal Ultrasonografi Aydın Yılmaz
    10:30-11:00 KAHVE ARASI
    11:00-12:00 Havayolu Stentleri Akif Özgül
    12:00-13:00 ÖĞLE YEMEĞİ
    13:00-14:00 Amfizemde Bronkoskopik Hacim Azaltıcı Tedaviler Erdoğan Çetinkaya
    14.00-15.00 Medikal Torakoskopi Muzaffer Metintaş
  • GÖĞÜS CERRAHİSİ ÇALIŞMA GRUBU
    KURS:
    GÖĞÜS CERRAHİSİNDE ZOR OLGULARA YAKLAŞIM

    GÖĞÜS CERRAHİSİ ÇALIŞMA GRUBU
    KURS: GÖĞÜS CERRAHİSİNDE ZOR OLGULARA YAKLAŞIM

    Oturum Başkanı: Mustafa Yüksel, Salih Topçu
    09:00-09:45 Olgu 1 İrfan Taştepe
    09:45-10:30 Olgu 2 Alper Okur
    10:30-11:00 KAHVE ARASI
    11:00-11:45 Olgu 3 Salih Topçu
    11:45-12:30 Olgu 4 Bedrettin Yıldızeli
    12:30-13:30 ÖĞLE YEMEĞİ
    13:30-14:15 Olgu 5 Ayten Kayı Cangır
    14:15-15:00 Olgu 6 Altan Kır
    15:00-15:30 KAHVE ARASI
    15:30-16:15 Olgu 7 Reha Çelik
    16:15-17:00 Olgu 8 Erkmen Gülhan
  • SOLUNUM YETMEZLİĞİ VE YOĞUN BAKIM ÇALIŞMA GRUBU
    KURS:
    İLERİ NONİNVAZİV MEKANİK VENTİLASYON

    SOLUNUM YETMEZLİĞİ VE YOĞUN BAKIM ÇALIŞMA GRUBU
    KURS:
     İLERİ  NONİNVAZİV MEKANİK VENTİLASYON
    Oturum Başkanları:  Turgay Çelikel, Zuhal Karakurt
    09:00-09:45 Solunum Yetmezliği ve NİV Uygulama Yeri Turgay Çelikel
    09:45-10:35 Kullanılan Cihazlar, Modlar Sait Karakurt
    10:35-11:00 KAHVE ARASI
    11:00-11:45 Hasta Ventilatör Uyumsuzluğu Zuhal Karakurt
    11:45-12:30 Maske, Nemlendirici, Devreler Müge Aydoğdu
    12:30-13:30 ÖĞLE YEMEĞİ
    13:30-14:0 Pnömonide NİV Gül Gürsel
    14:00-14:30 KOAH'ta NİV Feza Bacakoğlu
    14:30-15:00 Toraks Deformitiesi/Kas Hastasında NİV Begüm Ersava
    15:00-15:30 KAHVE ARASI
    15:30-16:00 Weaning Metodu Olarak NİV Cenk Kıraklı
    16:00-16:30 NİV Başarısızlık Kriterleri Ezgi Özyılmaz
    16:30-17:00 Terminal Hastada NİV Emin Akkoyunlu
    17:00-17:30 Evde NİV Nalan Adıgüzel
  • UYKU BOZUKLUKLARI ÇALIŞMA GRUBU
    KURS:
    UYKUDA SOLUNUM BOZUKLUKLARI (TANIDAN TEDAVİYE)

    UYKU BOZUKLUKLARI ÇALIŞMA GRUBU
    KURS:
     UYKUDA SOLUNUM BOZUKLUKLARI (TANIDAN TEDAVİYE)
    Oturum Başkanları:  Önder Öztürk, Hüseyin Lakadamyalı   
    09:00-09:20 Giriş konuşması (Tarihçe, sınıflandırma, kursun amacı ve uyku eğitiminin özellikleri) Çağlar Çuhadaroğlu
    09:20-09:40 OSAS (Tanım, Fizyopatoloji) Sebahat Genç
    09:40-10:00 OSAS (Klinik, Sonuçlar) Hüseyin Lakadamyalı
    10:00-10:20 Uyku İlişkili Hipoventilasyon/Hipoksemi Sendromları Mehmet Ali Habeşoğlu
    10:20-11:00 KAHVE ARASI
    11:00-11:20 Santral Uyku Apne Sendromu (Primer, Cheyne Stokes Solunumu ve Kompleks UAS) Neşe Dursunoğlu
    11:20-11:40 PSG (Tanımı ve Endikasyonları) Hüseyin Lakadamyalı
    11:40-12:00 Hasta Hazırlanması ve Kayıt Protokolleri Önder Öztürk
    12:00-12:20 Uyku Skorlaması Ahmet Ursavaş
    12:20-13:30 ÖĞLE YEMEĞİ
    Oturum Başkanları: Özen Kaçmaz Başoğlu, Handan İnönü
    13:30-13:50 Solunum Skorlaması Özen Kaçmaz Başoğlu
    13:50-14:10 Rapor Hazırlama ve Raporların Değerlendirilmesi Çağlar Çuhadaroğlu
    14:10-14:30 Genel Önlemler, Medikal Tedavi Banu Gülbay
    14:30-15:00 KAHVE ARASI
    15:00-15:20 PAP Tedavisi Hikmet Fırat
    15:20-15:40 PAP Titrasyonu Handan İnönü
    15:40-16:00 Ağız İçi Aperey Tedavisi Duygu Özol
    16:00-16:20 Cerrahi Tedavi Meral Uyar
  • PEDİATRİK AKCİĞER HASTALIKLARI ÇALIŞMA GRUBU
    KURS:
    SOLUNUM YOLU HASTALIKLARINDA FİZYOPATOLOJİ, TEDAVİ VE YENİLİKLER

    PEDİATRİK AKCİĞER HASTALIKLARI ÇALIŞMA GRUBU
    KURS: SOLUNUM YOLU HASTALIKLARINDA FİZYOPATOLOJİ, TEDAVİ VE YENİLİKLER 

    Oturum Başkanı: Gülbin Karakoç, Ayten Pamukçu
    09:00-09:45 Akciğer Fizyolojisi Sadi Kurdak
    09:45-10:15 Astım-Fizyopatoloji Arzu Bakırtaş
    10:15-10:45 Astım-Tedavi ve Yenilikler Nermin Güler
    10:45-11:15 KAHVE ARASI
    11:15-11:45 Bronkopulmoner Displazi - Fizyopatoloji  Nazan Çobanoğlu
    11:45-12:15 Bronkopulmoner Displazi - Tedavi ve Yenilikler Nevin Uzuner
    12:15-13:00 ÖĞLE YEMEĞİ
    13:00-13:30 Obstrüktif Uyku Apnesi - Fizyopatoloji Sevgi Pekcan
    13:30-14:00 Obstrüktif Uyku Apnesi - Tedavi ve Yenilikler Ayşe Tana Aslan
    14:00-14:30 Kronik Solunum Yetmezliği - Fizyopatoloji Sedat Öktem
    14:30-15:00 Kronik Solunum Yetmezliği - Tedavi ve Yenilikler Erkan Çakır
    15:00-15:15 KAHVE ARASI
    15:15-15:45 Primer Siliyer Diskinezi - Fizyopatoloji Ebru Yalçın
    15:45-16:15 Primer Siliyer Diskinezi - Tedavi ve Yenilikler Ayşen Bingöl
  • KLİNİK SORUNLAR ÇALIŞMA GRUBU
    KURS:
    PULMONER TROMBOEMBOLİZİMDE GÜNCEL GELİŞMELER, SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ

    KLİNİK SORUNLAR ÇALIŞMA GRUBU
    KURS: PULMONER TROMBOEMBOLİZİMDE GÜNCEL GELİŞMELER, SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ

    Oturum Başkanı: Orhan Arseven, Gül Öngen
    09:00-09:20 Epidemiyolojik Risk Faktörleri ve Patogenez Oğuz Uzun
    09:20-09:50 Tanı Savaş Özsu
    09:50-10:20 Prognostik Değerlendirme,  Tanı  ve Tedavi Stratejileri Orhan Arseven
    10:20-10:40 KAHVE ARASI
    10:40-11:20 Primer Antikoagülan Tedavi, Nüks, Sekonder Proflaksi ve Yeni Antikoagülanlar  Kıvılcım Öğızülgen
    11:20-11:40 Submasif ve Masif Olgularda Trombolitik Tedavi Numan Ekim
    11:40-12:00 Tedavi Komplikasyonlarının Yönetimi Gülfer Okumuş
    12:00-13:00 ÖĞLE YEMEĞİ
    13:00-13:30 Özel Durumlarda VTE Tedavisi (Gebelik ve Herediter Faktör Taşıyıcılığı) Levent Tabak
    13:30-13:50 KTEPH ve Tedavisi Gökhan Çelik
    13:50-14:20 Vena Kava İnferior Filtreleri,Embolektomi, Endarterektomi Bedrettin Yıldızeli
    14:20-14:35 KAHVE ARASI
    14:35-15:05 Primer Profilaksi Gül Öngen
    15:05-15:30 Venöz Tromboembolizm Dışındaki Akciğer Emboli Nedenleri ve Tedavisi Esin Tuncay
    15:30-16:00 Tartışma  
  • ÇEVRESEL VE MESLEKİ AKCİĞER HASTALIKLARI ÇALIŞMA GRUBU
    KURS:
    İŞYERİNDE SOLUNUM FONKSİYON TESTLERİ

    ÇEVRESEL VE MESLEKİ AKCİĞER HASTALIKLARI ÇALIŞMA GRUBU
    KURS: İŞYERİNDE SOLUNUM FONKSİYON TESTLERİ

    Oturum Başkanı: Peri Arbak, Figen Atalay
    09:00-09:30 İşyerinde Solunum Fonksiyon İzlemi Gerekliliğine Karar Vermek Metin Akgün
    09:30-10:10 İşyerinde Solunum Fonksiyon Laboratuarının Özellikleri ve Uygulayıcıların Eğitimi Peri Arbak
    10:10-10:40 Pratik- Akım-Volüm Eğrilerinden Doğru Yanlış Manevra Yorumunu Yapmak Peri Arbak
    Teknisyen Halil İbrahim Açıkgöz
    10:40-11:00 KAHVE ARASI
    11:00-11:30 PEF Metre Uygulaması ve Yorumlanması İpek Özmen
    11:30-12:00 Pratik-PEF Metre Grafiği Çizme ve Yorumlama (OASYS, Excell)  
    12:00-14:00 ÖĞLE YEMEĞİ
    14:00-14:30 Uzun Dönemli Solunum Fonksiyonları Takibi Figen Atalay
    14:30-15:00 Pratik-6 Dakika Yürüme Testi Pratik Uygulama Örneği  
  • TÜBERKÜLOZ ÇALIŞMA GRUBU
    KURS:
    TÜBERKÜLOZDA KONTROL, KORUYUCU TEDAVİ VE YENİLİKLER

    TÜBERKÜLOZ ÇALIŞMA GRUBU
    KURS:
     TÜBERKÜLOZDA KONTROL, KORUYUCU TEDAVİ VE YENİLİKLER
    Oturum Başkanları:  Şeref Özkara, Seher Musaonbaşıoğlu   
    09.00-09.20 Dünya’da ve Türkiye’de TB Kontrol Uygulamaları ve Bunların etkileri Şeref Özkara
    09.20-09.40 ‘ISTC, International Standards and TB Care (Basis for ISTC and it's Impact)’ Philip C. Hopewell
    09.40-10.00 Hedefleriyle DGTS ile Stop TB Stratejisi ve 2015 Sonrası Yeni Hedefler Ne Olmalıdır? Serir Özkan
    10.00-10.30 Tartışma  
    10.30-11.00 KAHVE ARASI
    11.00-11.20 Interferon Gama Releasing Assays for Latent TB Infection Diagnosis. (Latent TB Enfeksiyon Tanısında İGST’leri) Juzar Ali
    11.20-11.40 Koruyucu Tedavi Endikasyonları ve Sorunlar Suha Özkan
    11.40-12.00 TNF Alfa İnhibitör Kullanımı, Organ Transplantasyonu ve Diğer Bağışıklık Baskılanması Durumlarında Koruyucu Tedavi Füsun Öner Eyüboğlu
    12.00-12.20 İstanbul'da Akciğer Tüberkülozlu Hastaların Temaslılarında Koruyucu Tedavinin Etkinliği (2005-2009) (Araştırma Sunumu) Bektaş Kısa
    12.20-12.30 Tartışma  
    12.30-13.30 ÖĞLE YEMEĞİ
    13.30-14.00 Bir Sağlık Kurumunda Enfeksiyon Kontrolü Planı Nasıl Hazırlanır?   Filiz D. Ağca
    14.00-14.15 Tartışma  
    14.15-14.35 Tanıda Yenilikler (Flöresan Mikroskopi, TB Tanısında Moleküler Yöntemlerin Kullanımı, İlaç Duyarlılık Testinde Moleküler Yöntemleri Kullanımı)
    Laboratuvar Görüşüyle Sunum
    Nurhan Albayrak
    14.35-14.50 Klinisyen Görüşü, Yeni “Tüberküloz Tanı ve Tedavi Rehberi” Yaklaşımı Tülin Sevim
    14.50-15.00 Tartışma  
    15.00-15.30 KAHVE ARASI
    15.30-15.50 Yeni Aşılar, Yeni İlaçlar Hayati Bilgiç
    15.50-16.10 TB Eliminasyonu Gerçekleşebilir mi? Zeki Kılıçaslan
    16.10-16.30 Genel Tartışma  
  • TANI YÖNTEMLERİ ÇALIŞMA GRUBU
    KURS:
    TORAKS TOMOGRAFİSİ İLE SOLUNUM SİSTEMİ HASTALIKLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ

    TANI YÖNTEMLERİ ÇALIŞMA GRUBU
    KURS:
    TORAKS TOMOGRAFİSİ İLE SOLUNUM SİSTEMİ HASTALIKLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ
    Oturum Başkanı: Hüdaver Alper, Çetin Atasoy
    8.30-9.00 BT'de tanısal bulgu ve işaretler Nefise Çağla Tarhan
    9.00-9.30 Buzlu cam ve konsolidasyon görünümü Çetin Atasoy
    9.30-10.00 Hiler patolojiler Figen Demirkazık
    10:00-10:30 KAHVE ARASI
    10.30-11.00 Atelektazi Nevzat Karabulut
    11.00-11.30 Bronşektazi Mustafa Taşar
    11:30-13:00 ÖĞLE YEMEĞİ
    13.00-13.40 Akciğer nodülleri Hüdaver Alper
    13.40-14.20 Pulmoner vasküler vastalıklar Uğur Bozlar
    14:20-14:50 KAHVE ARASI
    14.50-15.30 Plevra hastalıkları Recep Savaş
    15.30-16.10 İdiyopatik interstisyel pnömoniler Canan Akman
  • TANI YÖNTEMLERİ ÇALIŞMA GRUBU
    KURS:
    SOLUNUM FONKSİYON TESTLERİ

    TANI YÖNTEMLERİ ÇALIŞMA GRUBU
    KURS: SOLUNUM FONKSİYON TESTLERİ

    Oturum Başkanı: Gaye Ulubay, Metin Özkan
    08:30-09:00 Laboratuvar Standartları Sevinç Sarınç Ulaşlı
    09:00-09:30 Spirometrik Ölçüm; Kabul Edilebilirlik, Tekrar Edilebilirlik, Sonlandırma Kriterleri, Derin İnspirasyonun Önemi, Ölçüm Nasıl Yapılmalı ve Neler Ölçülür? Gaye Ulubay
    09:30-10:00 Spirometrik Akım Ölçümü, Akım-Volüm Halkası ve Obstrüktif Hasta Örnekleri Funda Coşkun
    10:00-10:30 KAHVE ARASI
    10:30-11:00 Reversibilite, Provokasyon Testleri Yavuz S. Demirel
    11:00-11:30 Restriktif Akciger Hastalıklarında Spirometrik Veriler ve Hasta Örnekleri Levent Tabak
    11:30-12:00 SFT Pratiği
    Spirometri- pratik
    Akciğer Volümleri Ölçümü-pratik
    Difüzyon Kapasitesi Ölçümü-pratik
      Teknisyen Melahat Uygun
    12:00-12:30
    12:30-13:00
    13:00-14:00 ÖĞLE YEMEĞİ
    14:00-14:30 Gaz Arınma ve Gaz Dilüsyon Metodları ile Volüm Ölçümü Sema Umut
    14:30-15:00 Pletismoğrafta V, V*, Pağız Ölçümleri ve Volüm Ölçümleri Elif Şen
    15:00-15:30 KAHVE ARASI
    15:30-16:00 Difüzyonun Önemi; Ölçüm Metodu ve Klinik Değerlendirilmesi Füsun Öner Eyüboğlu
    16:00-16:30 Küçük Hava Yolu Hastalığı Ölçümleri Bilun Gemicioğlu
    16:30-17:00 Örneklerle SFT Değerlendirme Gaye Ulubay
  • TÜTÜN KONTROLÜ ÇALIŞMA GRUBU
    KURS:
    SİGARA BIRAKMA GİRİŞİMİ

    TÜTÜN KONTROLÜ ÇALIŞMA GRUBU
    KURS: SİGARA BIRAKMA GİRİŞİMİ

    Oturum Başkanı: Cengiz Özge, Çağla Uyanusta Küçük
    08:30-09:00 Açılış / Beklenti Cengiz Özge
    09:00-09:45 Tütün kontrolü Osman Elbek
    09:45-10:00 KAHVE ARASI
    10:00-10:45 Tütün Bağımlılığının Nörobiyolojik ve Bilişsel Boyutları Zeynep Aytemur
    10:45-11:30 Hangi Evrede, Hangi Müdahale (5A ve 5R)  Funda Öztuna
    11:30-12:00 Poliklinikte Hastaya Yaklaşım Cengiz Özge
    12:00-13:30 ÖĞLE YEMEĞİ
    13:30-14:15 Farmakolojik Tedavi Esra Uzaslan
    14:15-15:00 KAHVE ARASI
    15:00-15:30 Davranışsal Yaklaşım Oğuz Kılınç
    15:30-16:15 Küçük Grup Çalışması: (Evrelere Uygun Müdahale Becerisi) Oğuz Kılınç
    16:15-17:00 Küçük Grup Çalışması: (Farmakolojik Tedavi) Funda Öztuna
  • SAĞLIK POLİTİKALARI ÇALIŞMA GRUBU
    KURS:
    SAĞLIK HUKUKU

    SAĞLIK POLİTİKALARI ÇALIŞMA GRUBU
    KURS: SAĞLIK HUKUKU

    Oturum Başkanı: Şule Akçay, Öner Balbay
    08:00-09:00 İnsan Hakkı ve Sağlık Şebnem Korur Fincancı
    09:00-09:30 Tıp Hukukunun Temel Kavramları ve Aydınlatılmış Onam Veli Özer Özbek
    09:30-10:00 Hekimlerin Ceza Hukuku Sorumluluğu ve ÖzellikleMalpraktisten Kaynaklanan Ceza Hukuku Sorumluluğu Veli Özer Özbek
    10:00-10:30 Sağlık Bakanlığının Düzenleyici Rolünün Hekimlerin Sorumluluğuna İlişkin Etkileri Halil Şen
    10:30-11:00 KAHVE ARASI
    11:00-13:00 SORU-CEVAP Tüm konuşmacılar ve katılımcılar
    13:00-14:00 ÖĞLE YEMEĞİ
    14:00-14:30 Malpraktis Kavramına Adli Tıbbi Bakış, Acil Olguya Yaklaşım Bora Büken
    Erhan Büken
    14:30-15:00 Malpraktis Dava Örnekleri Ziynet Özçelik
    15:00-15:30 Sabim Uygulaması Haluk Çalışır
    15:30-16:00 KAHVE ARASI
    16:00-17:30 SORU-CEVAP Tüm konuşmacılar ve katılımcılar
  • PULMONER REHABİLİTASYON VE KRONİK BAKIM ÇALIŞMA GRUBU
    KURS:
    PULMONER REHABİLİTASYONUN TEMELLERİ

    PULMONER REHABİLİTASYON VE KRONİK BAKIM ÇALIŞMA GRUBU
    KURS: PULMONER REHABİLİTASYONUN TEMELLERİ

    Oturum Başkanı: Öznur Yıldız, Deniz İnal İnce
    09:00-09:15 Açılış  
    09:15-09:45 Kronik solunum Hastalıklarında Egzersiz ve Egzersiz Testlerinin Dayandığı Fizyolojik ve Patofizyolojik Mekanizmalar Ali Haydar Demirel
    09:45-10:15 Egzersiz Kapasitesinin Değerlendirilmesi Öznur Yıldız
    10:15-10:45 Pulmoner Rehabilitasyonda Kas Fonksiyonlarının Değerlendirilmesi Melda Sağlam
    10:45-11:15 KAHVE ARASI
    11:15-11:45 Günlük Yaşam Aktiviteleri Performansının Değerlendirilmesi  Van Remoortel
    11:45-12:15 Dispne ve Yorgunluk Algısının Değerlendirilmesi Naciye Vardar Yağlı
    12:30-13:30 ÖĞLE YEMEĞİ
    13:30-14:00 Pulmoner Rehabilitasyonda Dayanıklılık Eğitimi Sema Savcı
    14:00-14:30 Pulmoner Rehabilitasyonda Kuvvet Eğitimi Deniz İnal İnce
    14:30-15:00 Solunum Sorunlu Olgularda Vücut Kompozisyonunun Değerlendirilmesi, Nutrisyonel Destek Tedavi Pınar Ergün
    15:00-15:30 Solunum Sorunlu Hastada Sağlıkla İlişkili Yaşam Kalitesi Sevgi Özalevli
    15:30-16:00 KAHVE ARASI
    16:00-16:30 Solunum Sorunlu Olgularda Psikososyal Durum Hakan Kumbasar
    16:30-17:00 Pulmoner Rehabilitasyonda Hasta Merkezli Etkinlik Değerlendirilmesi Dicle Kaymaz
  • ASTIM ALERJİ ÇALIŞMA GRUBU
    KURS:
    KRONİK ÖKSÜRÜK (TEMEL MEKANİZMALAR VE KLİNİK YAKLAŞIM)

    ASTIM ALERJİ ÇALIŞMA GRUBU
    KURS: KRONİK ÖKSÜRÜK (TEMEL MEKANİZMALAR VE KLİNİK YAKLAŞIM)

    Oturum Başkanı: Münevver Erdinç, İ. Kıvılcım Oğuzülgen
    09:00-09:45 Kronik Öksürük Tanımı, Epidemiyolojisi ve Temel Patofizyolojik Mekanizmalar Münevver Erdinç
    09:45-10:15 Olgu 1 Dane Ediger
    10:15-10:45 Olgu 2 Necla Songür
    10:45-11:15 KAHVE ARASI
    11:15-11:45 Olgu 3 Serhat Bor
    11:45-12:15 Olgu 4 Gülfem Çelik
    12:15-13:30 ÖĞLE YEMEĞİ
    13:30-14:00 Olgu 5 İ. Kıvılcım Oğuzülgen
    14:00-14:30 Olgu 6 Serhat Çelikel
    14:30-15:00 KAHVE ARASI
    15:00-15:45 Çocuklarda sık rastlanan kronik öksürük nedenleri Nihat Sapan
    15:45-16:30 Öksüren erişkin hastaya pratik yaklaşım (tanısal algoritma ve tedavi) Ferda Erkekol